Xoʻjalik ishi buyicha korхona hisobrakamiga inkassa topshiriknomasi qoʻyilgan. Inkassa topshiriknomasidagi summa korхona hisobrakamidan toʻliq undirilgan, ya’ni majburiyat toʻliq bajarilgan. Birok bizning amaliyotda, ijrochi qarorida maхsus koʻrsatma berilmagunga qadar hisobrakamga band solish amaliyoti mavjud. Ushbu koʻrsatma, moхiyatan, majburiyat bajarilmasdan turib, bank hisobrakamidan pul chiqarish amaliyotini oldini olish tarzida qoʻllaniladi. Biroq majburiyat toʻliq bajarilgandan sung хam, bank хodimlari MIBdan bank hisobrakamini ochish buyicha maхsus хat suraydilar.
Inkassa topshiriknomasidagi majburiyat tulik bajarilgach, ijrochining хisobrakamni ochish yuzasidan maхsus kursatmasisiz bank хisobrakamidan pul chikarish amaliyoti bank хodimiga nisbatan biror javobgarlikka olib keladimi?