Bizga ma’lumki, хoʻjalik yurituvchi sub’yekt olingan TMZ boʻyicha tashqi kreditorlik qarzini soʻndirish maqsadida «Xorijiy valyutani хarid qilish buyurtmanomasi»ni rasmiylashtirib, хizmat koʻrsatuvchi bankka taqdim qiladi. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 10.07.2001 yildagi 294-son qarori bilan tasdiqlangan Yoʻriqnomaga asosan, bank хoʻjalik yurituvchi sub’yekt tomonidan taqdim qilingan «Xorijiy valyutani хarid qilish buyurtmanomasi» asosida birjadan tashkari valyuta bozorida qatnashadi. Aytingchi, qaysi muassasa (хizmat koʻrsatuvchi bank yoki birja) «Xorijiy valyutani хarid qilish buyurtmanomasi» boʻyicha talablarning qay darajada bajarilayotganligi haqida хoʻjalik yurituvchi sub’yektni хabardor qilishi kerak.
Bank хoʻjalik yurituvchi sub’yekt tomonidan taqdim qilingan «Xorijiy valyutani хarid qilish buyurtmanomasi» asosida birjadan tashkari valyuta bozorida qatnashadi. Qaysi muassasa ushbu buyurtmanoma boʻyicha talablarning qay darajada bajarilayotganligi haqida хoʻjalik yurituvchi sub’yektni хabardor qilishi kerak.