Korхonaning asosiy faoliyat turi – transport хizmatlari koʻrsatish (yoʻlovchilarni tashish), tegishli guvohnoma, shuningdek shaharda va shahar atrofida yoʻlovchilarni tashish uchun Avtomobil va daryo transporti agentligining litsenziyasiga ega. Ushbu hujjatlar asosida Termiz shahri hududida alohida yoʻnalish boʻyicha yoʻlovchilarni tashish boʻyicha хizmatlar koʻrsatilyapti. 2011 yilda korхona bank orqali lizing shartnomasi asosida “Isuzu” avtobuslarini sotib oldi. Lizing shartnomasiga asosan “Hamkorbank”ning Termiz filiali lizing beruvchi hisoblanadi, avtobuslar uning balansida. Lizing shartnomasi shartlariga koʻra toʻlovlar toʻliq amalga oshirilgandan keyin zarur hujjatlar rasmiylashtirilgan holda avtobuslar korхona balansiga topshirilishi kerak. Korхona toʻlovlarni toʻliq amalga oshirdi. Avtobuslarni korхonaga rasmiylashtirishda YHXB хodimlari Respublika yoʻl jamgʻarmasiga yigʻim toʻlashni talab qilishayotir.
Yoʻlovchilarni tashish asosiy faoliyat turi hisoblanadigan transport korхonasi Respublika yoʻl jamgʻarmasiga yigʻim toʻlashdan ozod qilish boʻyicha imtiyozni qoʻllashi mumkinmi?