Солиқ тўловчилар ўз вақтида талаб этиладиган шаклларда солиқ инспекциясига турли ҳисобот ва маълумотларни топширадилар. Кейинчалик ҳисобот рақамлари, солиқ ходимлари томонидан солиқ инспекциясида ҳар бир ташкилот учун очилган (лицевой) карточкаларга, солиқ ходимлари учун махсус ишлаб чиқилган ДСҚ дастури асосида (хусусан, ЖШДС ажратмалари пропорция асосида ўзгартирилган ҳолда) киритилади. Карточка солиқ идорасиники бўлганлиги учун мазкур жараёнда солиқ тўловчи топширган ҳисобот асосида эмас, балки ана шу карточкада кўрсатилган рақамлар орқали амалга оширилади. Натижада солиқ инспекцияси ходимлари томонидан қабул қилинган ҳисоботдаги ЖШДС ажратма суммалари карточкадагидан фарқ қилади. Энг муҳими ана шу карточкадаги қолдиқ рақам солиқ тўловчининг қарзи бўлмаса-да, ундан кутилмаганда ундирилади.
Нега энди солиқ инспекциясида хизмат юзасидан фойдаланиш учун очилган солиқ карточка натижалари солиқ тўловчи учун мажбурий ва бу қайси меъёрий ҳужжат билан қонунлаштирилган?
Экспертларнинг жавоблари: