Бизнинг корхонамизнинг асосий фаолият тури бўлиб халкаро почта, куръерлик жўнатмаларини етказиб бериш, почта алоқа хизматлари кўрсатиш ҳисобланади. Корхонамиз Нью-Йорк (АҚШ) –Тошкент (Ўзбекистон) йўналиши бўйича почта жўнатмаларини етказиб беради. Шу мақсадда хорижий компания (АҚШ) билан 01.08.2013 йилда 01-сон экспорт шартномаси имзоланган. Почта жўнатмаларини олувчиларга етказиб бериш экспорт шартномасининг предмети бўлиб ҳисобланади. 31.08.2000 йилдаги Ўзбекистон Республикасининг “Почта алоқаси тўғрисида”ги 118-II-сон Қонунига мувофиқ ”Ўзбекистон почтаси” АЖнинг “Халкаро Почтамт” филиали билан бино худудига кириш, юкларни божхона назоратидан ўтказиш билан боғлиқ зарур расмий ишларни бажариш учун 04.09.2013 йилда 22-сон шартнома тузилди. Шунингдек “Тошкент халкаро аэропорти” ДУК билан юк ва почталарни тайёрлаш билан боғлиқ зарур расмий ишларни бажариш мақсадида 26.09.2013 йилда 2115-сон шартнома имзоланган. Корхонамиз почта жўнатмаларини ижарага олинган автомобилда етказиб беради. ХХТУТ 52100 “почта алоқаси”.
Бизнинг корхонамиз Хўжалик юритувчи субъектлар томонидан хорижий валютадаги тушумни мажбурий сотиш Тартибининг 3-банди “е” кичик бандида (ВМнинг 29.06.2000 йилдаги 245-сон қарори) кўрсатилган имтиёзни қўллаши мумкинми. Корхонамиз кўрсатаётган хизматлар ўз кучи билан кўрсатилаётган хизматлар тоифасига мансубми?